Att skriva något om Trump och hoppet om fred i Ukraina är vanskligt för det är svårt att hänga med i alla turer från Vita Huset. Trumps strategi är omväxlande morot och piska för både Zelensky och Putin. Medel är inga vapenleveranser och mer sanktioner.
I Saudi har förberedelser för fredsförhandlingar pågått mellan USA:s och Ukrainas sändebud. En amerikansk delegation med USA:s sändebud har besökt Moskva för förhandlingar om en vapenvila i Ukraina, enligt Reuters.
Putin sade nej till detta första förslag om avtal i ett tal till nationen, men är mån om att visa fortsatt förhandlingsvilja. Han vill i stället ha en långsiktig fredsuppgörelse. https://www.rt.com/russia/614170-putin-ukraine-conflict-us/
Bild från newsweek.com

Att Putin skulle ge Ukraina en rättvis fred, lämna tillbaka ockuperade områden som Europas ledare kräver är nästan skrattretande i deras hybris. De är helt okunniga om sin plats i dagens världsordning. Nu har de bråttom att skicka ännu fler vapen som skall bidra till styrkeposition för rättvis fred som tolkas av dem själva.
Pål Jonson är nu överlycklig när han skickat 8 Acher system till Ukraina, som är ett självgående eldrörsartillerisystem, även benämnt som dumperartilleri enligt Wikipedia.
Dessa makthavare vill inte inse att de bara är en liten spelare bland världens stormakter, där USA, Ryssland och Kina är i ledning. Hos våra egna sker ständig kompensering med den humanitära stormakten, värdegrundsreligion, bistånd och haveriet för den gröna omställningen, där nu Stegra med det fossilfria stålet riskerar att gå i Northvolts fotspår.
Folket har indoktrinerats av statsmedia och allt logiskt tänkande är bortsopat. Att hata Trump och Putin, har blivit en lika stor favoritsysselsättning som att rädda klimatet hos medelålders kvinnor.
Att gå med på en 30 dagars vapenvila gör inte Putin bara rakt upp och ner. Han har säkert Europas svek med Minskavtalen i färskt minne vars syfte var att ge Ukraina tid att rusta upp med främst vapen från väst.
Han tog upp sina farhågor om vad Ukraina tänker göra under ev. vapenvila.
Dessa 30 dagar — hur kommer de att användas? Att fortsätta påtvingad mobilisering i Ukraina? För att få mer vapen? Att utbilda nymobiliserade förband? Och vem skall kontrollera att vapenvilan äger rum längs den långa gränsen?
Därutöver är kraven att Ukraina inte får gå med i Nato, att inga länder från väst bidrar med militär eller stöd till Ukraina, och att de områden Ryssland ockuperat förblir ryska. Det är krav som Zelenskyj avvisat då han anser att Putin bara är manipulativ ivrigt påhejad av Europa.
Vilket jag har svårt att förstå då Putin är en person som är öppen och tydlig med vad han vill ha, då handlar det inte om manipulation.
Putin avslutade sitt tal med att dessa frågor kräver grundlig granskning från båda sidor och han påpekade att han stöder idén att avsluta denna konflikt med fredliga medel och önskar samtal direkt med Trump som är positiv därtill.
Varför avsluta kriget när han har vind i seglen till Ukrainas kapitulation?
Europas makthavare är helt akterseglade och de förstår inte varför. Därför pågår nu en tävlan i att rusta mest och skicka vapensystem till Ukrainas bittra slut och de utesluter inte ett krig mot Ryssland.
Nu finns bara engagemang för Ukraina hos regeringen. Åkesson är riktigt på bettet och klär sig som Zelensky ifall han skulle få inbjudan av Trump…Kanske blundar han för att Zelenskys dagar är räknade.
Paradigmskiftet var aldrig meningen, uppehållstillstånden skenar och vår migrationsminister kräver mångkultur för all framtid och SD lallar bara med. När skall 8 klöverns väljare inse att de blivit grundlurade?
Samma lögner gavs väljare i Tyskland före valet av CDU, men för att bilda en koalitionsregering kräver SPD socialdemokraterna att det behövs minst 1/2 miljon invandrare varje år till näringslivet, utöver alla illegala, som givetvis får stanna. Löften från CDU:s ledare Friedrich Merz om stramare invandring och fler utvisningar var inte ens vatten värt. Samma taktik äger rum som MP fick Magdalena Andersson att krypa till korset.
Makten framför allt!
Protesterar väljare så åker de dit, med EU:s korrekta yttrandefrihet.
https://www.friatider.se/spd-kravet-halv-miljon-invandrare-om-aret-bara-som-arbetskraft
Övriga källor:
–https://www.friatider.se/ryssland-sager-nej-till-trumps-forslag
–https://www.svd.se/a/ja1n9q/konflikten-mellan-ukraina-och-ryssland-har-ar-senaste-nytt