Rumäniens domstol förbjuder Georgescu att kandidera till nyval i maj

Politikern Calin Georgescu, som är kritisk mot Nato och motsätter sig rumänskt stöd till Ukraina mot Rysslands invasion, var en överraskande vinnare av den första omgången av presidentvalet i november 2024.

Detta accepterade inte EU, som bakom kulisserna blandar sig i val om de inte går i EU:s riktning. Men den officiella förklaringen till förbudet från landets (eller EU:s? ) författningsdomstol lyder att det var utländsk inblandning som gjorde att han vann i första valomgången. EU däremot får blanda sig i så mycket det går.

Georgescu överklagade beslutet den 11 mars från den centrala valstyrelsen (BEC), som hindrade honom från att tävla i presidentvalet eftersom hans kandidatur ”inte uppfyller villkoren enligt lag.”

Eftersom ”extremism är oacceptabelt i ett demokratiskt samhälle” enligt en enig domstol.

Tänk så enkelt att först lagföra ord som extremism och sedan ha monopol på tolkningsföreträdet!

Detta tillvägagångssätt är vanligt i demokratiska (??) samhällen, där yttrandefrihet ständigt vingklipps och kandidater som inte går i EU:s ledband åker ut om de närmar sig maktens boning.

JD Vances konstaterande i München att Europas ledare är rädda för sitt eget folk är helt korrekt!

”…Hundratals anhängare till den rumänske politikern Calin Georgescu protesterade för tredje dagen i rad efter att författningsdomstolen fastställt ett beslut som hindrade honom från att kandidera till presidentposten. Georgescu, känd för sina nationalistiska och pro-ryska åsikter, vann oväntat den första valomgången i november, men den omröstningen ogiltigförklarades med påståenden om utländsk inblandning. Det senaste domstolsbeslutet hindrar honom från att kandidera igen i ett nyval som är planerat till maj..” https://www.rferl.org/a/romania-calin-georgescu-election-ban-vance-trump-russia/33344226.html

Bild från länken ovan.

Anhängare till Georgescu samlas utanför Rumäniens parlamentsbyggnad, där författningsdomstolen har sitt huvudkontor.
Demonstranterna skanderade slagord som ”Georgescu, president”, ”Ned med diktatur” och ”Vi vill inte bli ledda av tjuvar.”

”…Stoppandet av Georgescus presidentkandidatur utspelar sig i ett större sammanhang där en majoritet av EU:s länder och nästan alla NATO-länder valt att gå emot USA:s och Rysslands önskan om en snar fred i Ukraina.
Angreppet mot demokratin verkar handla om att till varje pris undvika att det fredsblock, som i dag representeras av Ungern och Slovakien, under president Georgescus ledning sommaren 2025 får en tredje medlem – Rumänien.https://newsvoice.se/2025/03/georgescu-europa-diktatur/

Călin Georgescu:

”Ett direkt slag mot demokratins hjärta över hela världen! Om demokratin i Rumänien faller, kommer hela den demokratiska världen att falla! Detta är bara början. Det är så enkelt! Europa är nu en diktatur, Rumänien lever under tyranni!”

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *