Socialdemokraterna laddar till valet nästa år med slopad karensdag

Just nu känns det som regeringsalternativen mellan Magdalena Andersson (S) och Ulf Kristersson (M) är som att välja mellan pest och kolera.

Nu skickar socialdemokraterna upp test ballonger med slopad karensdag som verkligen blir pest för företagarna. Att korttidsfrånvaron redan är hög bland unga och friska arbetstagare i alarmerande rapporter, bekommer inte rörelsen. Deras paradgren är att andra alltid får betala för frikostigheten.

Företagare: Vi får ta miljardsmällen om karensavdraget slopas – ”Riskerar att kosta åtta gånger mer

Företagare protesterar främst över att korttidsfrånvaron kommer att öka ännu mer, främst bland unga arbetstagare, som ofta har en annan inställning till arbete jämfört med äldre arbetskraft. Flera företagare erbjuder sig att ta ett utökat ansvar för längre sjukskrivningar innan försäkringskassan tar över, om karensen utökas till två dager.

Röster från näringslivet;

 – Unga sjukanmäler sig för minsta förkylning – ”Vissa är hopplösa”

– Jag är rädd att det här ska öka kostnaderna rejält för svenska småföretag. Jag är inte emot att man ska få vara hemma när man är sjuk, men jag är rädd för att det kan missbrukas. Redan nu så är man sjuk på ett lättare sätt än man har varit förut upplever jag. Nu för tiden går folk hem för att de har ont i huvudet. Det kommer att förstärkas med det här förslaget

− Vi är ett litet företag, med små enheter och har inte möjlighet att ta in extra personal och samtidigt betala sjukersättning. Då får vi jobba med färre händer och fötter de dagarna, 

– Det kommer att öka kostnaderna. Redan idag har vi kostnader för sjukskrivningar från dag två till dag fjorton. Slopar man då den första dagen ökar det ännu mer, och de kostnaderna kommer vi behöva ta in någon annanstans

– Vi har mycket ung personal och lägger mycket tid på att visa skillnaden mellan skola och det första arbetet. Där är karensdagen en del som gör att vissa tänker efter om de faktiskt är sjuka eller bara trötta. 

− Detta i sin tur ökar sjuklönekostnaderna ännu mer. Det blir många kostnader att bära i en tid då de flesta företagen redan har det tufft i spåren av den pågående lågkonjunkturen och det osäkra omvärldsläget

Gemensam nämnare både hos små och större företag är de ungas sjukskrivningslust för bagatellartade krämpor eller för inga alls.

Ändrade attityder spelar in, enligt Socialförsäkringsminister Anna Tenje. ”Jag tror att det handlar mycket om arbetsmoral och synen på hur viktigt det är att ha ett arbete och att göra rätt för sig.

Men dessa attityder ger vänstern inte mycket för, eftersom de frodas på Bommersvik, där det endast talas om den lågavlönade, ensamstående mamman som sliter i ur och skur. De som fuskar och sjukskriver sig när livet skaver talas det tyst om. VAB fuskande föräldrar är heller inte populärt att tala om och assistansbedrägerier för mång miljarder tycks gå vänstern helt förbi att anklaga väljarimporten kan stå dem dyrt.

Att behovspröva barnbidragen ger vänstern kalla kårar, det skulle drabba allas lika värde och få välbeställda att protestera, där de själva ingår.

Tyvärr är det alltid så att lata och smarta står i första ledet för missbruk som står i proportion till expansionen av främst vänsterns bidrags iver.

De som får betala är skötsamma och kroniskt sjuka som sparkas ut från försäkringssystemet med dagens AFU utredningar, samtidigt som sjukvården både upptäcker och uppfinner nya diagnoser som tär på skattemedlen. Där yngre kvinnor står i främsta ledet som får offra sin egen tid för familj och arbete, då kliver de rakt in i väggen och får arbetsgivaren att bli spak. De har alltid haft en otrolig förmåga att få läkare på fall med sjukskrivningspennan. En medelålders vit man har inte samma charmpotential och skulle han vara rejält överviktig så är det kört, oavsett vad som kan ligga bakom symptombilden.

Jag minns repliken från en ung man under 90-talets sjukskrivningsepidemi; ”Faen, jag skulle sjukskriva mig en vecka och så går jag och får influenza…en epidemi som aldrig tycks sakta farten.

Att sovra agnarna från vetet har vården svårt för, enklast är att lalla med i överdriven förståelse, som efter hand blir till nya diagnoser.

Bild från FK

Att sänka skatten och låta medborgarna ta mer ansvar för sig själva och sin framtid är ett rött skynke för vänstern. Hur skulle de då säkra framtida röster om bidragen sinade och välfärds-och flyktingindustrin skulle skjuta sig själva i foten. Dessvärre är att partier till höger bara jamsar med.

Utsatta grupper uppstår och frodas överallt. De verkligt utsatta är sjuka som biter ihop och jobbar ändå, tillsamman med andra skattebetalare och små företagare som sliter dygnet om för att få livet att gå ihop. Så fler bidragsfyllda testballonger är nu att vänta. Jag gissar att Magdalena Andersson redan nu står framför spegeln och övar in en tårfylld och förorättad blick, medan Kristersson har hackat upp sig på en rättvis fred i Ukraina, som behöver mera vapen och då är den lågavlönade, ensamstående mamman helt bortglömd i hela riksdagen.

Risken är nu överhängande att Magdalenas pose ger utdelning, när Kristerssons små stöttor i Tidöregeringen, liberaler och centern ligger under riksdagsspärren på 4 %. Johan Pehrson (L) slänger nu in handduken och även Ebba Busch med sina kristdemokrater svajar betänkligt.

Relaterade källor

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *