Artiklar från den mer sansade vänsterbloggen Global Politics återges på denna blogg, när mina åsikter går åt samma håll.
Det är främst när islam med islamisters gärningar som samstämmigheten tar slut. Att USA:s krigföring i Mellanöstern ligger bakom skapandet av terrorrörelser, som har utnyttjas till splittring kan för mig inte ursäkta IS fruktansvärda gärningar, som numera tycks falla i glömska precis som Julian Assanges öde.
Denna gång är det en manifestation utanför USA:s ambassad den 4 juli från representanter för stödkommittén för Julian Assange och yttrandefriheten, som jag återger från https://www.globalpolitics.se/stodkommitten-for-julian-assange-glom-inte-julian-assange-och-kampen-for-yttrandefrihet

Jag tar mig friheten att återge bilden från länken, med en del av texten ”Hälsning från Sigyn Meder, Stödkommittén för Julian Assange, till manifestationen 4 juli 2025.”
Julian Assange bestals med 14 år av sitt liv i fångenskap, varav 5 år på Belmarshfängelset, det värsta i Storbritannien, där Sverige var mycket inblandad. Hans öde får inte glömmas bort.
Om några nya bloggläsare behöver en repris om bakgrund till hans öde, se bloggkategorin: Julian Assange.
Hur står man ut undrar jag för att överleva i denna ovisshet?
Här tror jag att omvärldsengagemanget spelade en stor roll, precis som när protester mot Vietnamkriget blev för omfattande för att tystas.
Sverige hade en socialdemokratisk regering 2010 när misstankarna om sexuella övergrepp mot Assange uppstod. Då polisen visade ett häpnadsväckande engagemang för att fånga in Assange, trots protester från dessa två röda kvinnor som han hade tillbringat natten hos. Därefter har det varit både borgerliga och socialdemokratiska regeringar under hans fortsatta frihetsberövande. Polisens engagemang är dock obefintligt, när det handlar om våldtäkter från vänsterns väljarbas, unga män från främst Mena länder. Förorten måste hållas glad, precis som USA i Assange fallet.
För mig påminner Sveriges makthavare om klassens inställsamma fjäskis för läraren, som glatt säljer ut de lägre stående i skolhierarkin för att gynna sig själv.
I motsatt riktning, jämfört med den dåvarande socialdemokratiska regeringens jakt på Assange, gick regeringens engagemang för diplomaten Johan Floderus som blev anklagad för spioneri under ett besök i Iran. Han frigavs i utbyte mot att en massmördare blev fri. Vad han promt skulle till Iran att göra begriper jag inte.
ledarsidorna.se läser hans bok ”Gisslan i Iran” men konstaterar att något skaver, förmodligen var det hans egen offerkofta. https://ledarsidorna.se/en-massmordare-gick-fri/
Annat som behöver lyftas fram är politiker med rödgröna klimataktivisters tystnad när det handlar om krigens oerhörda förstörelse av miljön förutom människor och djurs oerhörda lidanden och död.
”…Irak har drabbats hårt av massbombningar, vit fosfor och uranvapen. Metallerna i bomber, missiler, kulor, förgiftar jorden, vattnet, växterna, ja allt. Det visar forskningen i Irak.
Samma forskare säger att situationen i Gaza/Palestina är ännu värre….” Från citerad artikel i Global politics.
Sjukdomar, missbildningar pågår under åratal efter USA:s napalm bombningar i Vietnam.
Politikers aldrig sinande lojalitet till Big bröderna inom krigsindustrin är en röd tråd genom historien, precis som förföljelsen av oliktänkande.
Tack så mycket Harriet. Nu har jag fått upp ögonen för din intressanta blogg!
Hälsningar
Anders Romelsjö, redaktör för Globalpolitics.se
Tack för kommentaren!
Mycket av min ungdoms erfarenheter från -68-års studentrörelse finns kvar, men jag drabbas ofta av kognitiv dissonans med motstridiga känslor, främst när det handlar om islamisters terrorgärningar, samtidigt som Netanyahus extrema politik orsakar fruktansvärt lidande för Gazas befolkning.
Min motvilja för islams baksida är erfarenheter från vården av hederskultur, kvinnomisshandel, förbud från män att deras poliodrabbade kvinnor inte fick delta i rehabilitering, t.ex bassäng, lära sig cykla mm.
Beträffande Ukraina kriget så har jag ofta citerat från era kunskapsfyllda artiklar, där jag helt instämmer.
Dagens vänsterparti anser jag har övergivit arbetarna, de har främst lockat till sig ofta verklighets frånvända, bortskämda akademiker, därför finns många kritiska artiklar mot dagens vänster på min blogg. Lite av den känslan fanns redan under 68 åren, då medelklassens gossar ville predika för arbetare hur de skulle agera.
https://word.harrietsblogg.se/2019/10/20/gastskribent-harriet-larsson-om-min-roda-ungdom-tillnyktring-och-bla-alderdom/
Och nu vid 78-års ålder blir mina åsikter alltmer divergenta och jag kan sakna ungdomens svart-vita tänkande, trots att jag vet att det mesta är grått.
Ja, de fria kanalerna är tyvärr kluvna i Israel/Palestina-frågan. Gällande Global Politics ställningstagande för palestinierna, tycks det grundas på åsikten att detta folk skulle ha blivit fördrivna från sitt land, när staten Israel intog området. Det är alltså hos palestinierna som Global Politics uppenbarligen lägger sin sympati. Inte hos IS och liknande.
Men det är nog bara i det dramat som kanalernas redaktörer tänker olika. I allt annat verkar de dra åt samma håll.
Detta lidande i Gaza är fruktansvärt, samtidigt som jag förstår hur Netanyahus regim tänker; nu skall Hamas förgöras för alltid och Iran tvingas på knä som stödjer terrorrörelser, som både öst och väst har använt för sina egna syften. Här finns bara motstridiga känslor.