Det verkar som partiledningen inte skyr några medel för att visa Kristerssons dess lojalitet för att få sitta med i nästa eventuella moderatledda regering.
Kanske är medlöperiet för känslostyrt vapenförbud droppen som får SD att rämna och trogna väljare att lämna?
Trots att 24 av 27 SD-distrikt var emot förslaget att förbjuda vapen av typen AR-15, så sade SD ja till förbud, rapporterar Göteborgs-Posten. Företrädarna ska ha skickat ett protestbrev till partistyrelsen inför mötet på måndagen den 10 februari.
Visar justitieutskottets ordförande Richard Jomshof (SD) vägen?
När han avgick som ordförande i riksdagens justitieutskott med hänvisning till regeringsunderlagets ”förhastade och känslomässiga beslut” att gå vidare med ett förbud mot halvautomatiska jaktvapen med militärt utseende.
Inte konstigt att statsmedia med Aftonbladet är mycket nöjda. När allt fler väljare inser att de lika gärna kan lägga sin röst på orginalet, dvs. socialdemokraterna än denna Tidöbleka kopia.
Långt innan ja till Nato med DCA beslutet började sveket mot gamla väljare. Förbättrad integration har ersatt asylstopp, återvandring och utvisningar. Paradigmskiftet var utan substans, public service var bra, EU skall förändras inifrån, Björn Söder uppmanade oss att kavla upp ärmen, abortgränsen blev utan inskränkning, inget tak råder längre för Wallenbergs leveranser till Kievs korrupta regim, inga krav på att utreda mordet på Salwan Monika som terrorbrott, den förödande HMF paragrafen är kvar och snart går väl Åkesson i pridetåget..
Ledarsidorna.se gör en jämförelse med Åkessons ja till vapenförbudet att vända en bil med handbromsen eller att släppa ner ett ankare för att vända ett fartyg (clubhauling) 180 grader, vilket innebär stora risker både för bil, fartyg, med deras passagerare och manskap. Dessa helomvändningar har gröpt ur ideologin till oigenkännlighet.
”Den vändning som Sverigedemokraterna genomfört i frågan om regleringen av jägare och sportskyttars vapengarderober för tankarna till den nautiska term som används för att beskriva hur ett fartyg vänds med hjälp av ett ankare, clubhauling eller klubbning. Hur den förankringsprocess som börjar med den första information i en sakfråga präglar partiledarens beslut och den fortsatta rörelsen i partiet….”
https://ledarsidorna.se/sa-klubbades-sverigedemokraterna/
Lagar skall stiftas med kunskap och konsekvensanalys inte på känslor och opportunism.
Där SD nu kvalar in som nummer ett.
Opportunism innebär ett medvetet beteende vilket syftar till individuell vinning genom ett avsiktligt falskt beteende. Opportunistiskt beteende kan visa sig i form av svek, lögner, fusk eller missledande information med syftet att inte fullfölja åtaganden (Williamson (1979: Williamson, 1985: Jap & Anderson, 2003).
Bild från SvD.se

När INGA andra partier får komma till tals inför de svenska valen, lever vi inte då i en diktatur?
Om något riksdagsparti ”åker ut” då har de inga större möjligheter att få komma tillbaka. SD, som Moderaterna aldrig skulle kunna samarbeta med! Visar gång på gång hur man gör 180 graders svängningar för att antingen överleva eller få tillträde till ”Maktens Högborg”. Hultkvistarn a la ”Åsa Nisse” är väl ett av de alla otaliga exemplen. De skäms inte heller, men så har de ”Teflonmästaren” som lärare.
SD, har inte de spelat ut sin roll på eget bevåg?
Tack för klarläggande beträffande SD . Jag hör många som ifrågasätter agerandet från partiet och det har hörts sedan regeringsbildningen stod klar . Mjukheten inför övriga partier kommer krypande ? Det är vad jag upplever , borta är de raka linjerna och de hårda attityderna om landets väl och ve . Vart tar SD vägen ? Vad kommer härnäst ?
Mvh Sjöström
Snart får jag rösta blankt. Alla partier är för EU, Nato, DCA avtalet, massvaccin, Putin hat med den förödande värdegrunden med det lika värdet.
AfD med Kasselstrand har inte hämtat sig efter turbulensen efter avhoppen från partiledningen efter valet, där de flesta jobbade ideellt uton partiledaren.